Dobra dieta to klucz do zdrowego stylu życia, pełnego energii i dobrego samopoczucia. Jednak wiele osób popełnia błędy na swojej drodze do zdrowego żywienia. W tym artykule omówimy 5 najczęstszych błędów na diecie i pokażemy, jak ich unikać, korzystając z prostych zasad zdrowego żywienia. Jeśli chcesz przejść na dietę i uniknąć błędów zamów catering Your Kitchen – z nami jesz zdrowo i smacznie.

Oto 5 najczęstszych błędów jakie popełniasz podczas bycia na diecie.

1. Narzucasz na siebie za dużo ograniczeń na początek

Jednym z największych błędów, jakie można popełnić na diecie, jest drastyczne wykluczenie pewnych grup pokarmów lub składników z diety jednocześnie. Często ambitnie wykluczamy słodycze, cukier, białą mąkę i ograniczamy węglowodany. Następnie przez zbyt dużą ilość wykluczeń dieta nie jest dla nas przyjemnością, a utrapieniem. Zdrowa dieta powinna być zrównoważona i różnorodna. Staraj się unikać ekstremalnych restrykcji, które mogą prowadzić do niedoborów składników odżywczych. Jeśli chcesz przejść na dietę dobrym początkiem będą zdrowe lunche od  Your Kitchen, który oferuje różnorodne posiłki, które uwzględniają potrzeby organizmu, dostarczając pełnowartościowych składników odżywczych.

2. Zaniżanie zapotrzebowania kalorycznego

Kolejny błąd to zbyt restrykcyjne obniżanie dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Panuje błędne przekonanie, że im mniej kalorii jemy, tym lepiej i tym szybciej osiągniemy upragnione wyniki. Takie działania mogę prowadzić do utraty masy ciała w niezdrowy sposób. Oblicz swoje prawdziwe zapotrzebowanie kaloryczne w zgodzie z zasadami zbilansowanej diety i staraj się utrzymywać bilans energetyczny na właściwym poziomie.

3. Nieodpowiednio dobrany plan żywieniowy

W internecie dostępna jest masa programów żywieniowych. Często popełniany błąd polega na braku spersonalizowanego planu żywieniowego. Nie wszyscy mają takie same potrzeby kaloryczne i składniki odżywcze. Nie wszyscy również mogą jeść to samo, z uwagi na wykluczenia w diecie, alergie, czy własne predyspozycje, dlatego z gotowych planów żywieniowych stworzonych z myślą o kimś innym lepiej nie korzystać – Twoja dieta powinna być stworzona pod Ciebie. Warto skonsultować się z dietetykiem, który pomoże dostosować plan żywieniowy do indywidualnych potrzeb. lub zdecydować się na jednej z gotowych pakietów od Your Kitchen i przetestować, która dieta jest dla ciebie odpowiednia.

4. Brak równowagi między makroskładnikami

Kolejny błąd w diecie to niewłaściwa proporcja między białkami, węglowodanami i tłuszczami. Czasami przesadnie koncentrujemy się tylko na jednym rodzaju makroskładników, zaniedbując pozostałe. Warto więc dbać o równowagę między makroskładnikami, dzięki temu Twój organizm otrzyma wszystkie niezbędne składniki, których wymaga do prawidłowego funkcjonowania.

5. Brak planowania i zdrowych Przekąsek

Dobra dieta powinna być zaplanowana. Pomoże Ci to osiągnąć wymarzone efekty, a także zapobiegnie spontanicznemu podjadaniu lub zamawianiu obiad w fast foodach w przerwie od pracy. Brak planowania posiłków i sięganie po niezdrowe przekąski to częsty błąd popełniany zwłaszcza na początku diety. Głód między posiłkami często prowadzi do sięgania po niezdrowe przekąski. Planuj posiłki z wyprzedzeniem i przygotowuj zdrowe przekąski, takie jak owoce, warzywa czy orzechy.

Przejście na dietę wiąże się z licznym planowaniem, zakupami i zmianą stylu życia – to dużo zobowiązań w jednym czasie.  Unikanie powyższych błędów na diecie to klucz do zdrowego żywienia. Dbałość o zrównoważoną dietę, odpowiednią kaloryczność, spersonalizowany plan żywieniowy, równowagę między makroskładnikami oraz zdrowe przekąski może pomóc w osiągnięciu zdrowej wagi i lepszego samopoczucia. Catering od Your Kitchen to proste rozwiązanie w drodze do lepszego żywienia – z nami 5 posiłków dziennie możesz mieć już od 47,50 zł/dzień. Dostarczając różnorodne, smaczne i zdrowe posiłki, pomagamy klientom utrzymać zdrową dietę i uniknąć wspomnianych błędów.