Aktywność fizyczna a samopoczucie

Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna dla naszego zdrowia, ale nie tylko. Regularne ćwiczenia wpływają także na nasze samopoczucie i emocje. Badania wykazały, że osoby, które regularnie uprawiają sport, czują się bardziej zadowolone z życia, mają więcej energii i lepsze relacje z innymi.

Aktywność fizyczna – jak wpływa na samopoczucie?

Jednym z największych pozytywnych efektów aktywności fizycznej jest jej wpływ na poziom endorfin. Endorfiny to naturalne substancje wytwarzane przez nasz organizm, które działają na nas jak naturalne leki przeciwbólowe i przeciwdepresyjne, dlatego, że regularne ćwiczenia zwiększają poziom endorfin, co przekłada się na poprawę samopoczucia i zmniejszenie stresu.

Ćwiczenia fizyczne wpływają także na jakość snu. Badania wykazały, że osoby, które uprawiają sport regularnie, szybciej zasypiają i lepiej śpią, co więcej, lepszy sen przekłada się na lepsze samopoczucie i większą wydajność w ciągu dnia.

Aktywność fizyczna to także sposób na radzenie sobie z negatywnymi emocjami. Ćwiczenia pozwalają na uwolnienie napięcia i stresu, co może pomóc w lepszym radzeniu sobie z negatywnymi emocjami, takimi jak gniew czy smutek. Ponadto, regularne ćwiczenia wprowadzają element rytmu i rutyny w nasze życie, co może pomóc w radzeniu sobie z trudnościami i napięciami emocjonalnymi.

Pozostałe korzyści aktywności fizycznej

Oprócz wymienionych już korzyści, aktywność fizyczna ma wiele innych pozytywnych efektów na nasze zdrowie i samopoczucie. Oto niektóre z nich:

  • Poprawa kondycji fizycznej i wydolności organizmu.
  • Wzmacnianie układu odpornościowego.
  • Poprawa krążenia krwi i utrzymanie prawidłowego ciśnienia tętniczego.
  • Zmniejszenie ryzyka chorób serca, cukrzycy, nadciśnienia, otyłości i innych chorób przewlekłych.
  • Poprawa wyglądu ciała i zwiększenie pewności siebie.
  • Poprawa równowagi i koordynacji ruchowej.
  • Poprawa samodyscypliny i motywacji.
  • Poprawa trawienia i przyspieszenie metabolizmu.
  • Zwiększenie elastyczności i siły mięśniowej.
  • Zwiększenie długości życia i poprawa jakości życia w starszym wieku.

Wiesz, że gdyby ludność świata była aktywniejsza, możliwe byłoby uniknięcie od czterech do pięciu milionów zgonów rocznie? 

Zalecany poziom aktywności 

Dla zdrowia i dobrego samopoczucia, WHO zaleca wszystkim dorosłym co najmniej 150-300 minut aerobowej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności tygodniowo (lub równoważną ilość intensywnej aktywności), a wszystkim dzieciom i młodzieży średnio 60 minut aerobowej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności dziennie.

Aktywność fizyczna to największa inwestycja w siebie. Bądź aktywny dla zdrowia, dobrego samopoczucia i w rezultacie lepszego życia! 

Bibliografia: