Jednym z ważniejszych elementów dbania o zdrowy i młody wygląd skóry jest stosowanie odpowiednio dobranej pielęgnacji. Warto jednak wiedzieć, że kosmetyki to nie wszystko. Istotne jest także wspieranie skóry od wewnątrz. A można to zrobić poprzez wdrożenie zdrowej i zbilansowanej diety uwzględniającej składniki wspierające funkcjonowanie skóry. Co zatem warto jeść, aby poprawić stan skóry i zadbać o jej promienny wygląd? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Składniki diety niezbędne dla pięknej skóry

Skóra to największy organ naszego ciała. Spełnia przede wszystkim funkcję ochronną oraz termoregulacyjną. Pod wpływem wielu czynników, takich jak wiek, zła dieta, genetyka czy zanieczyszczone otoczenie traci swoją jędrność, nawilżenie i elastyczność. Aby temu zapobiec, należy zapewnić jej niezbędne składniki odżywcze. Do najważniejszych z nich należą:

  • Cynk – pierwiastek ten przyczynia się do wytwarzania i różnicowania keratynocytów, tj. komórek odpowiedzialnych za syntezę keratyny – białka włóknistego, które buduje naszą skórę. Jest też niezbędny w procesie gojenia się ran. Działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Obecny jest w orzechach, kaszach, produktach pełnoziarnistych, mięsie i jajkach.
  • Kwasy tłuszczowe omega 3 i 6 – wykazują właściwości przeciwzapalne oraz przeciwstarzeniowe. Biorą udział w wytwarzaniu lipidów w skórze, dzięki czemu utrzymuje ona odpowiednie nawilżenie i jędrność. Ich dobrym źródłem są tłuste ryby morskie, a także orzechy, oliwa z oliwek, olej lniany, siemię lniane i nasiona chia.
  • Witamina A i karotenoidy – witamina A ma największy udział w odbudowie komórek naskórka, a także chroni skórę przed utratą wody. Karotenoidy, będące prekursorami witaminy A chronią skórę przed oparzeniami słonecznymi i promieniowaniem UV. Wykazują także działanie antyoksydacyjne. Związki te obecne są w dyni, marchwi, żółtej i czerwonej papryce, batatach i zielonych warzywach liściastych.
  • Witamina C – w dużej mierze odpowiada za syntezę kolagenu w organizmie, dzięki czemu skóra utrzymuje elastyczność i jędrność. Poza tym jest niezbędna w procesie różnicowania keratynocytów. Witamina C jest istotnym antyoksydantem, który hamuje procesy starzenia się skóry. Znajduje się zwłaszcza w świeżych warzywach i owocach.
  • Witamina E – znana także jako witamina młodości. Jest to jeden z silniejszych antyoksydantów, który chroni skórę przed uszkodzeniami wywołanymi działaniem wolnych rodników oraz promieniowaniem UV. Co ważne, zwiększa nawilżenie skóry oraz łagodzi stany zapalne. Znajdziemy ją zwłaszcza w olejach roślinnych np. z zarodków pszennych czy migdałów, a także w awokado, ziarnach słonecznika i migdałach.

Dieta dla zdrowej skóry

Jeżeli chcesz poprawić stan swojej skóry, uwzględnij wdiecie posiłki bazujące na dobrych jakościowo produktach spożywczych. Sięgaj więc po koktajle, sałatki i zupy, w których umieścisz warzywa i owoce. Do dań głównych dodawaj kasze, orzechy, ryby, jajka i oleje roślinne. Your Kitchen także dba o wygląd Twojej skóry. Nasze posiłki zawierają świeże i niskoprzetworzone produkty, które są bogate w niezbędne witaminy i składniki mineralne.

Bibliografia:

  1. Bojarowicz H., Płowiec A., Wpływ witaminy A na kondycję skóry, Probl Hig Epidemiol 2010, 91(3): 352-356.
  2. Bojarowicz H., Woźniak B., Wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz ich wpływ na skórę, Probl Hig Epidemiol 2008, 89(4): 471-475.
  3. Czynniki żywieniowe a stan skóry, włosów i paznokci. Fizjologia, dietoterapia, suplementy diety, bezpieczeństwo i skuteczność terapii, toksykologia. Pod red. Winiarskiej-Mieczan A., Wydawnictwo uniwersytetu przyrodniczego w Lublinie, Lublin 2022.
  4. Kostecka M., Kostecka J., Wpływ diety na wygląd skóry, Kosmetologia Estetyczna, 4, 2013, vol. 2.