Czy owoce można jeść wieczorem?

“Owoce tylko do południa!”  Tak często brzmią nagłówki gazet i portali internetowych. Czy to twierdzenie jest prawdziwe, czy to po prostu często powtarzany mit? Poznajcie więc skąd się wzięły te teorie.

Skąd się wzięło to twierdzenie?

Istnieją argumenty, że spożycie owoców zależne jest od dobowego wydzielania enzymów i hormonów regulujących trawienie. Przede wszystkim fakt jest jednak taki, że wydzielanie nie jest regulowane porą dnia, a spożyciem pokarmów, co oznacza, że pojawiają się zawsze wtedy, kiedy do naszego układu pokarmowego trafi posiłek, który należy stawić.

Prawdopodobnie zalążek tej zasady powstał kilka lat temu w Stanach Zjednoczonych wraz z pojawieniem się tzw. diety 17-dniowej. Jednym z jej zaleceń jest jedzenie wybranych owoców 2 razy dziennie tylko do godziny 14. Zwolennicy tej teorii uważają mianowicie, że jedzenie owoców powoduje podniesienie poziomu cukru we krwi, dlatego nasz organizm, zanim uda się na wieczorny odpoczynek, będzie miał zbyt mało czasu, aby go ustabilizować, co będzie to sprzyjało na przykład zwiększeniu masy ciała.

Mit czy fakt? 

Oczywiście, że MIT! Wynikać to może z braku zrozumienia podstawowych mechanizmów odpowiadających za tracenie masy ciała. 

Kluczem do zrzucenia zbędnych kilogramów jest ujemny bilans kaloryczny. Nie tyjemy od konkretnego produktu, tylko od nadwyżki kalorycznej. 

Wiedz że, udając się na spoczynek, nasz organizm nie przełącza się nagle z trybu “spalanie kalorii” na tryb “odkładanie kalorii w postaci tkanki tłuszczowej”. To fakt, wieczorem tempo przemian metabolicznych zwalnia, natomiast organizm wciąż wykorzystuje energię, aby utrzymać m.in pracę różnych narządów. 

Owoce można jeść o każdej porze, zarówno rano, w południe, jak i wieczorem przed snem. Nie przyczynią się do pogorszenia Twojego zdrowia, ani przyrostu tkanki tłuszczowej.

Dlaczego warto jeść owoce? 

Owoce są niezastąpionym źródłem witamin (na przykład witaminy C), składników mineralnych (np. potasu) i licznych flawonoidów, ponadto składają się głównie z wody, dlatego określane są jako niskokaloryczne. W przeciwieństwie do wyjątków jakimi są winogrona, banany, awokado, czy daktyle. Niewątpliwie owoce są źródłem antyoksydantów, wspierających kondycję skóry, jak i profilaktykę chorób cywilizacyjnych. 

Większość owoców jest bogata w błonnik. Badania dowodzą, że dieta obfitująca w ten składnik ma wiele korzyści zdrowotnych, w tym:

  • wspomaga trawienie,
  • zmniejsza ryzyko raka jelita grubego,
  • utrzymanie zdrowego poziomu cholesterolu,
  • utrzymanie zdrowej wagi,
  • zmniejsza ryzyko cukrzycy i chorób serca,
  • pomaga nam żyć dłużej.

W co są bogate owoce?

Owoce są bogate w rozpuszczalny błonnik, który tworzy żelowatą substancję, która jest fermentowana przez bakterie w okrężnicy. Spożywanie dużej ilości rozpuszczalnego błonnika wspomaga trawienie, zdrowie jelit i układ odpornościowy.

Co więcej, to dobra alternatywa dla słodyczy u osób, które chcą się zdrowo odżywiać i tęsknią za słodkim smakiem. Na zakończenie, zdecydowanie zdrowszym wyborem będzie miseczka owoców (zwłaszcza jagodowych), niż sięgnięcie po słodkiego batona czy ciasto. 

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia powinniśmy jeść minimum 400 g owoców dziennie, co z pewnością jest dobrą wskazówką.

Bibliografia:

  1. Jarosz M.: Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej [w:] Dietetyka. Żywność, żywienie w prewencji i leczeniu. M. Jarosz (red.nauk.), Instytut Żywności I Żywienia, Warszawa, 2017; 93-97.
  2. Schwingshackl L., Hoffmann G., Kalle-Uhlmann T. i wsp.: Fruit and Vegetable Consumption and Changes in Anthropometric Variables in Adult Populations: A Systematic Review and Meta-Analysis of Prospective Cohort Studies. PLoS One. 2015, 16;10(10):e0140846
  3. Crujeiras A.B., Parra M.D., Rodríguez M.C. i wsp.: A role for fruit content in energy-restricted diets in improving antioxidant status in obese women during weight loss. Nutrition 2006, 22:  593–599
  4. Yu K., Ke M.Y., Li W.H. i wsp.: The impact of soluble dietary fibre on gastric emptying, postprandial blood glucose and insulin in patients with type 2 diabetes. Asia Pac J Clin Nutr. 2014;23(2):210-218
  5. Aelia A.; Aparna P. Shreenath. High Fiber Diet. National Library. May 8, 2022 
  6. Susan J., Garry G., Wendy R., Janet A., Jennie I., Vanessa R., Kesley M., David B., Sylvia S., Cristina M-B., Graham H., Charles S.B.: Effect of increasing fruit and vegetable intake by dietary intervention on nutritional biomarkers and attitudes to dietary change: a randomised trial Eur J Nutr. 2018; 57(5): 1855–1872.