Żywienie 09.12.2022

Czym jest fleksitarianizm?

Wiesz, że milion Polaków zrezygnowało już z mięsa? Diety roślinne są coraz bardziej popularne i coraz więcej osób rezygnuje z...

Czytaj dalej

Wiesz, że milion Polaków zrezygnowało już z mięsa? Diety roślinne są coraz bardziej popularne i coraz więcej osób rezygnuje z tego składnika. Co jeśli chcesz jeść roślinnie, ale mimo wszystko nie możesz się oprzeć, aby zjeść chociaż raz w miesiącu dobrego burgera z wołowiną? W tym przypadku polecamy Ci sprawdzić, czym jest fleksitarianizm.

Czym jest fleksitarianizm?

Fleksitarianizm – łączy ze sobą słowa flexible (ang. elastyczny) i wegetarianizm. 

Fleksitarianizm polega na ograniczeniu spożywania produktów odzwierzęcych w codziennej diecie. Ograniczeniu podlega spożycie mięsa, nabiału, jaj, natomiast w zamian wykorzystywane są alternatywne źródła białka np. strączki. 

Na takiej diecie dominują rośliny, ale od czasu do czasu może pojawić się jakieś mięso, czy produkt mleczny. 

Jakie są zasady tej diety?

Nie ma jasno określonych zasad, to Ty wybierasz, ile produktów odzwierzęcych, mięsa chcesz jeść w ciągu tygodnia, czy miesiąca. Im mniej mięsa w Twojej diecie, tym lepiej dla Twojego zdrowia i planety. 

Na co zwrócić uwagę?

  1. Wybieraj białko roślinne, zamiast zwierzęcego.
  2. Jedz głównie owoce, warzywa, rośliny strączkowe i ziarna.
  3. Od czasu do czasu do swojego planu żywieniowego włączaj mięso i inne produkty odzwierzęce. 
  4. Jedz głównie pokarmy niskoprzetworzone. 
  5. Ogranicz spożycie cukru i słodyczy. 

Czy fleksitarianizm jest zdrowy? 

Dieta fleksistariańska jest elastycznym sposobem odżywiania i może stać się dobrym wyborem dla osób pragnących jeść zdrowiej. Zmniejszenie ilości mięsa w diecie niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. 

Zalety stosowania diety fleksitariańskiej:

Weganizm wydaje się być dla Ciebie nieosiągalny? Sięgnij po dietę fleksitariańską z naszej oferty. To doskonałe rozwiązanie, jeśli chcesz ograniczyć spożycie mięsa i jednocześnie zadbać o swoje zdrowie oraz o naszą planetę! 

Bibliografia:

  1. Derbyshire E.; Flexitarian Diets and Health: A Review of the Evidence-Based Literature. Frontiers in Nutrition, 2016; 3: 55.
  2. DagevosH.:Flexibility in the frequency of meatconsumption–empiricalevidence from the Netherlands. EuroChoices. 2014; 13(2):40–5.
  3. Tantamango-Bartley Y., Jaceldo-Siegl K., Fan J. iwsp.: Vegetariandiets and the incidence of cancer in a low-riskpopulation. CancerEpidemiolBiomarkersPrev. 2013; 22(2):286–94.
  4. Moore W. J., McGrievy M. E., Turner-McGrievy G. M.:Dietaryadherence and acceptability of five differentdiets, includingvegan and vegetariandiets, for weightloss: the newDIETsstudy. EatBehav. 2015; 19:33–8.

PODOBNE POSTY

Jak rozpoznać i wybrać owoce sezonowe?

Jak rozpoznać i wybrać owoce sezonowe? Planując zdrową i zbilansowaną dietę warto kierować się sezonowością warzyw i owoców. Dzięki temu...

Czytaj więcej

Dlaczego głodówki są niebezpieczne dla zdrowia?

Wśród wielu sposobów na odchudzanie, głodówki w dalszym ciągu cieszą się dużą popularnością. Osoby, które je stosują, utrzymują się w...

Czytaj więcej

Jak dbać o jelita. Kluczowe wskazówki dla zdrowia układu trawiennego

Zdrowie jelit ma ogromny wpływ na nasze ogólne samopoczucie. Dbając o jelita, możemy poprawić trawienie, wzmocnić układ odpornościowy i zapobiec...

Czytaj więcej

Wege zamienniki białka

Chcesz ograniczyć mięso w diecie, a może nawet całkowicie z niego zrezygnować? Martwisz się, że nie dostarczysz organizmowi odpowiedniej ilości...

Czytaj więcej