Dieta na piękną cerę – co jeść?

Dieta na piękną cerę – co jeść? Nasza codzienna dieta ma ogromne znaczenie dla zachowania odpowiedniego stanu zdrowia, w tym również dla utrzymania skóry w dobrej kondycji. Niedobory niektórych składników i nieodpowiednia kompozycja diety mogą objawiać się problemami skórnymi, takimi jak trądzik, suchość czy wczesne oznaki starzenia się skóry.

Na jakie składniki pokarmowe zwrócić uwagę?

Osoby, które zmagają się z niedoskonałościami skóry, powinny szczególnie zwrócić uwagę na pewne składniki odżywcze. Wśród nich najważniejsze są: witamina C, witamina A, witamina E, witamina D, witamina PP, cynk, siarka, miedź oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Witamina C jest kluczowa dla produkcji kolagenu, który jest niezbędny dla elastycznej i jędrnej skóry. 

Następnie witamina A pomaga w produkcji nowych komórek skóry, a witamina E działa jako silny przeciwutleniacz, chroniąc skórę przed wolnymi rodnikami, które przyczyniają się do przedwczesnego starzenia się skóry,

a także witamina D pomaga w utrzymaniu zdrowego i mocnego układu odpornościowego, co wpływa również na stan skóry. Witamina PP (niacyna) przyczynia się do utrzymania prawidłowej struktury skóry.

Cynk, siarka i miedź to składniki, które pomagają w produkcji kolagenu, a tym samym wpływają na elastyczność skóry. 

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak kwasy omega-3 i omega-6, pomagają w utrzymaniu nawilżonej skóry, chronią przed zapaleniami skóry oraz wpływają na jej ogólną kondycję.

Dieta odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowej skóry. Ważne jest, aby dostarczać organizmowi odpowiednie ilości składników odżywczych, w tym tych wymienionych powyżej. 

Chcesz mieć zdrową cerę? Stosuj odpowiednią dietę!

Dieta na piękną cerę – co jeść? Zbilansowana, urozmaicona dieta to Twój sojusznik w walce o zdrowie i piękną cerę. Im więcej różnorodnych kolorów na talerzu, tym większa pewność, że dostarczamy witamin, składników mineralnych, a przede wszystkim antyoksydantów. Te ostatnie są szczególnie pożądane w diecie osób z problemami skórnymi.

Co więcej, przeciwutleniacze walcząc z wolnymi rodnikami, które uszkadzają komórki w naszym ciele, spowalniają procesy starzenia i zmniejszają wystąpienie wielu chorób. 

Piękna i zdrowa cera – obowiązkowe składniki diety:

 • produkty o niskim indeksie glikemicznym,
 • produkty nisko przetworzone,
 • warzywa i owoce,
 • pełnoziarniste produkty zbożowe,
 • płatki owsiane górskie,
 • suche nasiona roślin strączkowych,
 • orzechy, pestki, nasiona,
 • ryby morskie, owoce morza,
 • chude mięso,
 • jaja,
 • odpowiednia ilość płynów – wody.

Odpowiednie nawodnienie – picie wody również wpływa na kondycję skóry. Dzienne zapotrzebowanie na płyny jest kwestią indywidualną i zależy między innymi od wieku, płci, trybu pracy i poziomu aktywności fizycznej.

Marzy Ci się piękna i zdrowa skóra? Spróbuj zdrowej i różnorodnej diety w Your Kitchen.