Wśród wielu sposobów na odchudzanie, głodówki w dalszym ciągu cieszą się dużą popularnością. Osoby, które je stosują, utrzymują się w przekonaniu, że głodówki zapewnią im szybką utratę masy ciała w krótkim czasie. Choć dietetycy i lekarze podkreślają związane z nimi ryzyko zdrowotne, nie wszyscy traktują zalecenia specjalistów poważnie. Dlaczego głodówki są niebezpieczne dla zdrowia? Czym więc są głodówki oraz jak wpływają na zdrowie? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu!
Głodówka – co to jest?
Głodówka to świadome zaprzestanie przyjmowania pokarmów, głównie w celu zrzucenia nadprogramowych kilogramów lub oczyszczenia organizmu z toksyn. Zwolennicy głodówek polecają stosować je od jednego do nawet kilkunastu dni. Istnieje kilka rodzajów głodówek:
- Głodówka lecznicza. Przeprowadza się ją pod okiem lekarza m.in. w niektórych chorobach bądź podczas przygotowania do zabiegu.
- Głodówka sokowa. Podczas jej trwania wszelkie pokarmy są zastępowane sokami.
- Głodówka całkowita. W tej formie głodówki dozwolone jest spożywanie wyłącznie wody.
Zdrowszą wersją głodówki, która wykazuje pewne pozytywne efekty zdrowotne, jest post przerywany (Intermittent Casting, IF). Polega na ustaleniu w ciągu dnia postu, który trwa w zależności od rodzaju IF od 12 do nawet 20 godzin oraz okna żywieniowego, w którego trakcie można spożywać dowolne posiłki.
Wybierając catering od Your Kitchen, nie musisz stosować głodówek. Nasze posiłki są odpowiednio zbilansowanie i pomogą Ci schudnąć bez restrykcyjnych ograniczeń.
Potencjalne efekty głodówki
Osoby stosujące głodówki wierzą, że dzięki nim szybko schudną. I faktycznie po kilku dniach ich prowadzenia zauważysz na wadze mniej kilogramów. Jednakże nie jest to efekt pozbycia się tłuszczu. Zwykle na początku stosowania diety redukcyjnej lub głodówek organizm pozbywa się wody, stąd mniejsza masa ciała.
Kolejna kwestia to usuwanie toksyn z organizmu dzięki głodówce. Okazuje się, że jest to mit. Organizm pozbywa się toksyn przez nerki, wątrobę oraz w mniejszym stopniu skórę. Żadna dieta nie ma takiego efektu. Dlatego, jeśli zależy Ci na sprawnym ich usuwaniu z organizmu, zadbaj o pracę organów, które je eliminują.
Dodatkowo istnieją pewne przesłanki, że głodówki mogą poprawiać glikemię i profil lipidowy, wspiera pracę układu nerwowego, a także spowalniają proces starzenia. Te korzyści można odnieść głównie po zastosowaniu postu przerywanego lub krótkotrwałych głodówek np. jednodniowych. Prowadzenie długotrwałych głodówek niesie za sobą więcej ryzyka niż korzyści zdrowotnych.
Skutki uboczne głodówek
Długotrwałe głodówki mogą wywoływać takie skutki uboczne jak m.in.:
- efekt jojo,
- osłabienie,
- wahania nastroju,
- problemy trawienne,
- bóle i zawroty głowy,
- obniżenie odporności,
- niedobory pokarmowe,
- zaburzenia odżywiania,
- utratę masy mięśniowej,
- zaburzenia hormonalne,
- pogorszenie sprawności fizycznej,
- problemy z koncentracją i zapamiętywaniem.
Czy warto stosować głodówki?
Z dietetycznego punktu widzenia długotrwałe głodówki nie są dobrym sposobem na utratę masy ciała lub wsparcie zdrowia. Takie efekty może przynieść jedynie odpowiednio zbilansowana dieta. Możesz ją mieć, zamawiając pełnowartościowy catering z Your Kitchen.
Co ważne, często ryzyko stosowania głodówek przewyższa potencjalne korzyści. Wobec tego, jeśli od dłuższego czasu masz problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, skorzystaj z fachowej pomocy dietetyka i lekarza.
Bibliografia:
- Cybulska C. i in., Głodowanie z wyboru — konsekwencje zdrowotne, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2018, tom 9, nr 1, 1–8.
- Vasim I. i in., Intermittent Fasting and Metabolic Health, Nutrients 2022, 14, 631.