Wraz z powoli nadchodzącą wiosną, często zdarza nam się planować wiele zmian i postanowień, tzw. “na lato”. Najczęściej dotyczą one spadku wagi, rozbudowy masy mięśniowej, ogólnej poprawy wyglądu lub wprowadzenia dobrych nawyków żywieniowych. Jednak, jak uczy nas doświadczenie, tylko nielicznym udaje się wytrwać w tych postanowieniach i osiągnąć sukces. Dlaczego? Bo punkty, które zakładamy sobie do wypełnienia, przede wszystkim muszą być realne i osiągalne. Jeżeli zaczniemy od ogólnego hasła „Chcę schudnąć”, może zabraknąć nam motywacji. A co, jeżeli założymy sobie „5 porannych nawyków na wiosnę”? To już może być łatwiejsze! A zatem, może pokusicie się o naszą propozycję?

1. Zacznij dzień od szklanki wody!

Woda to związek dający życie. Stanowi główny rozpuszczalnik w organizmie, umożliwia transport substancji odżywczych, witamin, reguluje ciśnienie krwi, poprawia stan włosów, skóry, paznokci, stawów czy kości. Umożliwia wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii, stanowi idealne środowisko do przebiegu reakcji życiowych. Niestety, wciąż pijemy jej za mało! A to powoduje już od samego rana problemy z koncentracją, rozdrażnienie, słabsza wydolność, zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Warto odpuścić sobie poranną kawę na rzecz wody – organizm na pewno się odwdzięczy!

2. Zamień kanapki na płatki owsiane!

Kanapki to podstawa żywienia każdego. Są najszybsze, najłatwiejsze w przygotowaniu i zawsze smaczne. Najczęściej jednak popadamy w monotonię, przez co nasze kanapki są takie same, a my nie dostarczamy do organizmu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. A jeżeli zamienimy nasz poranny posiłek na owsiankę, zapewniamy sobie różnorodność w ciągu dnia, nie czujemy się szybko głodni, a płatki owsiane to skarbnica witamin z grupy B, beta-glukanów, błonnika pokarmowego i węglowodanów złożonych. A przygotować je możemy dzień wcześniej, dzięki czemu zaoszczędzimy cenne minuty na dłuższy sen!

3. Dodaj do śniadania warzywo lub owoc!

By dobrze traktować swój organizm, bardzo ważne jest dostarczanie całego wachlarza witamin i minerałów. Ze wszystkich produktów spożywczych, najwięcej tychże znajduje się właśnie w warzywach i owocach! Dlatego każde dobre śniadanie powinno je zawierać. Tak samo jak każdy inny posiłek w ciągu dnia!

4. Przygotuj drugie śniadanie do pracy!

Posiłek w czasie pracy jest bardzo ważny. Pomaga nam zregenerować siły, powinien dostarczać energii, witamin i uprzyjemnić wypoczynek. Nie musi to być wcale duża rzecz, wystarczy jabłko pokrojone w słupki lub koktajl ze świeżego szpinaku i banana. Ale jeżeli przygotujesz go sam, lub upewnisz się, że jest z dobrego źródła, wiesz, że dobrze dbasz o organizm, a on się za to odwdzięczy!

5. Ogranicz cukier do kawy!

Bardzo ciężko jest zmienić nawyki żywieniowe, które uprzyjemniają nam rutynowe czynności. Kawa najlepiej smakuje z mlekiem i cukrem, a najlepiej ciasteczkiem na osłodę. Niestety, ten nawyk nie jest całkowicie obojętny naszemu organizmowi. Czy całkowicie rezygnować z ciasteczka do kawy? Nie, ale lepiej zostawić je na specjalną okazję. Natomiast w dni powszednie zróbmy organizmowi „specjalne dni” i ograniczmy cukier czy słodkie przekąski. Jest duża szansa, że już po miesiącu będzie można zobaczyć pierwsze efekty!


Mamy nadzieję, że nasze propozycje porannych nawyków żywieniowych będą podstawą do większych zmian – wprowadzenia zdrowego stylu życia. Bo śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, a dobry poranek – to dobry dzień!

Wiesz już też jak dobrać idealną kaloryczność dla siebie? Zobacz jeden z naszych poprzednich wpisów: Jak dobrać kaloryczność diety cateringowej do potrzeb organizmu? (yourkitchen.pl)