Po zdecydowaniu się na zamówienie usług cateringu dietetycznego, wielu staje przed pytaniem: Jak dobrać kaloryczność? Lepiej wziąć mniej, czy więcej? Jak obliczyć, ile energii potrzebuje mój organizm do codziennego funkcjonowania? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć wyczerpująco w niniejszym artykule.
Co to jest PPM?
Po wybraniu diety, która nam odpowiada, należy wybrać kaloryczność. To, co warto znać, zwłaszcza w przypadku osób chcących zredukować masę ciała to PPM, czyli Podstawowa Przemiana Materii. Jest to wskaźnik, który mówi, ile energii potrzebuje organizm do przeprowadzania podstawowych czynności życiowych, czyli oddychania, trawienia, spania czy odbudowy uszkodzonych komórek i ochrony przed drobnoustrojami. Planując kaloryczność, nie wolno zejść poniżej Podstawowej Przemiany Materii! Spowoduje to uszkodzenie i spowolnienie metabolizmu, uczucie zmęczenia, rozdrażnienie i podatność na zakażenia, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Podczas obliczania PPM można wykorzystać dwa wzory: Harrisa – Benedicta oraz Mifflina. Bardzo łatwo to wykonać: po wpisaniu w przeglądarkę nazwy wzoru można skorzystać z dedykowanych kalkulatorów. Wystarczy podać swoją obecną wagę, wzrost, wiek i płeć. Kalkulator zwróci nam dokładną liczbę kilokalorii, jakie musimy przyjąć w ciągu dnia. Jeżeli znasz już swoje PPM, przejdź do kolejnego punktu.
Czy PPM wystarczy?
Naukowcy wysuwają dwie hipotezy. Jedną dość ciekawą, mianowicie że post przerywany uruchamia pozytywne reakcje metaboliczne oraz lepszą dystrybucję energii, co przekłada się na bardziej pożądany skład masy ciała i poprawę zdrowia. Z kolei mniej radykalny pogląd zakłada, że post zapobiega przyjmowaniu nadmiernej ilości kilokalorii przez Nie. Bo oprócz Podstawowej Przemiany Materii, energię wykorzystujemy także do codziennych czynności, jak sprzątanie, wyjście z psem, praca czy aktywność fizyczna. Zastanów się, jak bardzo aktywny jesteś w ciągu dnia: czy masz pracę fizyczną, czy siedzącą, jak często uprawiasz sport, jak spędzasz wolny czas? Jeżeli jesteś aktywny w ciągu dnia, masz pracę fizyczną, uprawiasz sport często – pomnóż PPM razy 1,6-2.0, w zależności jak często i intensywnie ćwiczysz. Jeżeli masz pracę siedzącą, umysłową, a z aktywnością fizyczną nie jesteś za pan brat – wystarczy pomnożyć razy 1.3-1.4. Wartość, która będzie rezultatem tego działania, to CPM – Całkowita Przemiana Materii.
Co dalej?
Jeżeli chcesz utrzymać swoją wagę, przybliż swoje CPM do najbliższej kaloryczności oferowanej przez catering. Jeżeli chcesz stracić na wadze, odejmij ok. 300-500 kcal od swojej Całkowitej Przemiany Materii i otrzymaną wartość przybliż do tej oferowanej. Jeżeli zależy Ci na przybraniu masy, dodaj ok. 300-500kcal i porównaj do wartości oferowanych. W ten sposób dostosuj kaloryczność swojej wybranej diety. Jeżeli oprócz cateringu będziesz w ciągu dnia przyjmował inne posiłki, zastanów się, jak duże będą i odejmij również tę wartość od CPM! W innym wypadku będziesz przyjmował więcej niż założyłeś.
I oto jest! Teraz już wiesz, jaką energetyczność posiłków wybrać. Nie pozostaje nic innego, jak cieszyć się smacznymi posiłkami, zdrowiem i założonymi rezultatami!