Lifestyle 04.02.2023

Jak poradzić sobie z brakiem motywacji?

Jak poradzić sobie z brakiem motywacji? Motywacja jest istotną częścią osiągania naszych celów, ale każdy doświadczył dni, w których po...

Czytaj dalej

Jak poradzić sobie z brakiem motywacji?

Motywacja jest istotną częścią osiągania naszych celów, ale każdy doświadczył dni, w których po prostu nie ma się ochoty na nic. Siedzenie na kanapie i oglądanie Netflixa może brzmieć o wiele bardziej atrakcyjnie niż praca nad zadaniami lub dążenie do wyznaczonego celu. 

Gdy nie masz motywacji, trudno ruszyć się i zacząć wprowadzać namacalne zmiany. Jak zatem ją pobudzić?

Oto kilka sposobów jak poradzić sobie z brakiem motywacji: 

  1. Stwórz rutynę

Planując swój dzień i tworząc priorytety, oczekiwania na każdy dzień, trenujesz swoje ciało i umysł, aby w naturalny sposób ulegać tym zachowaniom – nawet jeśli są one stopniowe.

  1. Ćwicz

Kiedy angażujesz się w ćwiczenia i inne aktywne rzeczy, które sprawiają, że jesteś z siebie dumny, Twój mózg wytwarza dopaminę. To może sprawić, że poczujesz się szczęśliwy, nagrodzony i zmotywowany do działania. 

  1. Podziel duże cele na mniejsze zadania

Jest mniejsze prawdopodobieństwo, że będziesz czuć się przytłoczony wykonywaniem małych zadań. Pomoże Ci to zmienić perspektywę dotyczącą samego celu — podczas gdy wcześniej wydawało się to nie do pokonania, teraz masz plan działania, którego możesz przestrzegać.

  1. Nagradzaj się za wykonywanie zadań

Nagradzanie siebie działa, ponieważ promujesz wydzielanie dopaminy, a także motywujesz się do dalszego działania. Może to być wszystko. Zaczynając od dobrej kawy, przez kąpiel bąbelkową, po miłe słowo dla siebie, a nawet wakacje po osiągnięciu większego celu.

  1. Ćwicz umiejętność wdzięczności i uważności

Udowodniono, że zarówno wdzięczność, jak i uważność pogłębiają uznanie dla życia i prostych rzeczy. Pomagają również zwiększyć twoją uwagę na teraźniejszość i kontrolę nad nią. 

  1. Zmień otoczenie

Z reguły większość z nas szybko nudzi się otoczeniem. To może być powód braku motywacji i chęci do robienia czegokolwiek. Wprowadzenie zmian do otoczenia (remont, dodatki itp) co jakiś czas lub całkiem jego permanentna zmiana (np. zmiana miejsca pracy) może okazać się strzałem w 10. 

  1. Rozważ pójście na terapię

Jeśli wypróbowałeś kilka strategii, aby rozwiać swój brak motywacji, ale nadal walczysz, być może nadszedł czas, aby rozważyć terapię. Nawet jeśli nie jesteś pewien, o czym rozmawiałbyś na terapii, terapeuta może zadać odpowiednie pytania, które pomogą ci wskazać potencjalne przyczyny braku motywacji i pomóc ci znaleźć rozwiązania.

Podsumowanie

Najważniejszym aspektem w odzyskaniu motywacji jest znalezienie powodu jej braku. Liczy się jednak sposób, w jaki reagujesz na brak motywacji. Bądź dla siebie dobry, eksperymentuj ze strategiami zwiększającymi motywację i proś o pomoc, jeśli jej potrzebujesz.

Bibliografia: 

https://www.theguesthouseocala.com/3-ways-to-combat-a-lack-of-motivation/

https://www.healthline.com/health/depression/depression-motivation-tips#motivation 

PODOBNE POSTY

Kiedy po wstaniu z łóżka zjeść pierwszy posiłek?

Kiedy po wstaniu z łóżka zjeść pierwszy posiłek? Z pewnością każdy z nas słyszał stwierdzenie, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia....

Czytaj więcej

Dieta dla pięknej cery

Pielęgnacja skóry to nie tylko odpowiednio dobrane kosmetyki. To także zdrowa i zbilansowana dieta, która dostarcza składników wpływających na jej...

Czytaj więcej

Dieta dla mózgu

Mózg to najbardziej złożony organ w naszym organizmie. Odpowiada on za wszystkie nasze myśli, emocje i działania. Aby funkcjonował prawidłowo,...

Czytaj więcej

5 Sposobów jak ułatwić sobie podejmowanie decyzji

Podejmowanie decyzji to nieodłączna część naszego życia. Od drobnych wyborów codziennego życia po poważne decyzje zawodowe, proces podejmowania decyzji może...

Czytaj więcej