Tipy, które poprawią kondycję Twoich włosów cz.1
Gęste i pełne blasku włosy są marzeniem wielu kobiet. Niestety niewiele z nich obdarzona jest mocnymi włosami, które się nie łamią i nie wypadają. Istnieją jednak sposoby na to, aby poprawić ich kondycję. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się co możesz zrobić ku temu. Poznaj tipy, które poprawią kondycję Twoich włosów.
Czego potrzebują Twoje włosy?
Włosy są drugą najszybciej rosnącą komórką ludzkiego ciała, a na skórze głowy rośnie jednocześnie około 120 000 pojedynczych włosów.
Problemy z włosami i skórą głowy mogą wystąpić w wyniku zbyt dużej lub zbyt małej ilości kluczowych składników odżywczych w diecie. Niedobór żelaza i ferrytyny (magazyn żelaza) może powodować wypadanie włosów, ale może być również spowodowane zbyt dużą ilością witaminy A w diecie.
To, co wielu ludzi uważa za zdrową dietę – taką, która zawiera dużo owoców i warzyw – nie zawsze zawiera wszystkie składniki odżywcze niezbędne dla optymalnego zdrowia, wyglądu i wzrostu włosów.
Aby Twoje włosy wyglądały jak najlepiej, Twoja dieta powinna zawierać zrównoważoną podaż białka, węglowodanów, tłuszczy, witamin i minerałów.
Ta lista „codziennych czynności” zapewni, że zrobisz wszystko, co najlepsze dla zdrowych i pięknie wyglądających włosów:
- Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, nie tylko dla ogólnego stanu zdrowia, ale także dla włosów! Energia potrzebna do wzrostu i regeneracji włosów jest najsłabsza rano, więc spożywanie zbilansowanego śniadania zapewni Twoim włosom niezbędny zastrzyk składników odżywczych.
- Pamiętaj o nawodnieniu. Woda jest potrzebna do utrzymania zdrowej i nawilżonej skóry głowy.
- Zmniejsz poziom soli w diecie. Używanie zbyt dużej ilości soli w jedzeniu może powodować zatrzymywanie wody w organizmie, w tym w skórze głowy.
- Jedz wystarczającą ilość białka. Podstawowym budulcem włosa jest keratyna – białko o dużej wytrzymałości na uszkodzenia. Dzięki odpowiedniej ilość białka w diecie, włosy będą rosły szybciej, będą mniej łamliwe i rozdwojone. Najlepszym źródłem pełnowartościowego białka są chude mięso, jajka, a także ryby, produkty mleczne oraz strączki.
- Sięgaj po pieczywo pełnoziarniste, gruboziarniste kasze i makarony razowe. Do jadłospisu warto dodać również różne rodzaje warzyw strączkowych (fasolę, ciecierzycę, soję i soczewicę). Produkty zbożowe zawierają drogocenne składniki odżywcze, takie jak witaminę B5, która odpowiada za właściwe nawilżenie włosów.
- Spożywaj zdrowe tłuszcze, które korzystnie wpłyną na prawidłową strukturę mieszka włosowego i łodygi włosa. Niedobór wielonienasyconych kwasów tłuszczowych może powodować ich nadmierne wypadanie.
- Zadbaj o odpowiednią ilość żelaza i witaminy C w swojej diecie. Żelazo jako składnik hemoglobiny dostarcza energię do komórek, dzięki czemu dochodzi do wytwarzania włosów. Ponadto wpływa na pracę enzymów odpowiedzialnych za wzrost włosów. Zaś witamina C jest niezbędna do syntezy kolagenu i sieciowania włókien keratynowych.
Witaminy
Warto zwrócić uwagę na prawidłową podaż:
– biotyny – znajdziemy ją w żółtkach jaj, drożdżach, soi, soczewicy, ciecierzycy, fasoli oraz surowym kakao. Wpływa na elastyczność i aktywność mieszka włosowego,
– selenu – chroni przed uszkodzeniem oksydacyjnym, jak również wpływa na morfogenezę mieszków włosowych. Źródłem selenu są m.in orzechy brazylijskie, łosoś, kasza gryczana, pieczarki, ryż brązowy.
– witaminy D – promuje różnicowanie mieszków włosowych. Pozyskasz ją z suplementacji.
Upewnij się, że stosujesz zróżnicowaną dietę. Jedzenie tego samego jedzenia każdego dnia jest nie tylko nudne, ale także szkodliwe dla zdrowia oraz kondycji włosów! Prawidłowo zbilansowana dieta, wzbogacona w składniki odżywcze, to doskonały sposób na piękny wygląd włosów.
Bibliografia:
- Finner AM.: Nutrition and Hair Deficiencies and Supplements. Dermatol Clin. 2013 Jan;31(1):167-72.
- Gackowska-Lisińska M.: Problem wypadania włosów. Możliwe przyczyny, diagnostyka i terapia. Diet point nr1 (4)2020
- Almohanna HM., Ahmed AA., Tsatalis JP., Tosti A.: The Role of Vitamins and Minerals in Hair Loss: A Review. Dermatol Ther (Heidelb). 2019 Mar;9(1):51-70.