Witamina C lub inaczej kwas askorbinowy to ważny składnik naszej codziennej diety. Należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie i jest uznawana za jeden z silniejszych antyoksydantów. Jej źródłami są głównie produkty pochodzenia roślinnego. Pokarmy odzwierzęce natomiast zawierają znikome ilości witaminy C. Sprawdź, gdzie znajduje się najwięcej witaminy C i dlaczego powinniśmy ją spożywać.
Witamina C – dlaczego jest ważna dla naszego zdrowia?
Witamina C jest kojarzona przez wielu z nas z poprawą odporności. Co więcej, jej obecność w naszej diecie ma także duże znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu narządów i układów naszego organizmu, a także w przebiegu istotnych procesów metabolicznych. Oto pozostałe funkcje witaminy C:
- łagodzi stany zapalne;
- neutralizuje wolne rodniki;
- wpływa na produkcję kolagenu;
- usprawnia proces gojenia się ran;
- spowalnia procesy starzenia się skóry;
- poprawia przyswajanie wapnia i żelaza;
- wspiera pracę układu sercowo-naczyniowego;
- uczestniczy w syntezie hormonów i neuroprzekaźników.
W jakich produktach jest najwięcej witaminy C?
Dobrym źródłem witaminy C w naszej diecie są świeże warzywa i owoce, takie jak np.:
- kiwi;
- papaja;
- cytryna;
- kalafior;
- rokitnik;
- brokuły;
- acerola;
- papryka;
- grejpfrut;
- truskawki;
- porzeczki;
- brukselka;
- pomarańcza;
- natka pietruszki;
- owoce dzikiej róży.
Źródłem witaminy C są też świeżo wyciśnięte soki, a także kiszonki. Proces kiszenia wpływa na stabilizację witaminy C, dlatego warto spożywać również m.in. kiszoną kapustę czy kiszone buraki.
W okresach wysokiego zapotrzebowania na witaminę C może być wskazana suplementacja tą witaminą. Niemniej jednak warto w tym czasie zadbać o uwzględnianie w diecie produktów, które są naturalnie bogate w witaminę C.
Co wpływa na zawartość witaminy C w żywności?
Witamina C jest związkiem wrażliwym na czynniki zewnętrzne takie jak np. światło czy wysoka temperatura. Przykładowo warzywa i owoce, które przez długi czas są wystawiane na działanie promieni słonecznych, mają o wiele mniej witaminy C, niż te przechowywane w zacienionym miejscu. To samo tyczy się produktów poddawanych obróbce termicznej. Pod wpływem wysokiej temperatury witamina C szybciej ulega degradacji. Co ważne, im świeższy produkty, tym wyższa zawartość witaminy C. Wobec tego warzywa i owoce najlepiej spożywać w niedługim czasie po zakupie.
Jeżeli zależy Ci, aby Twoje posiłki były bogate w witaminę C oraz inne ważne dla zdrowia składniki odżywcze, skorzystaj z naszej diety Your Kitchen. Proponowane przez nas potrawy są przygotowywane ze świeżych i naturalnych składników, które zawierają wszystkie niezbędne mikro- i makroelementy we właściwych proporcjach.
Bibliografia:
- Janda K. i wsp.: Witamina C – budowa, właściwości, funkcje i występowanie, Pom J Life Sci 2015, 61, 4, 419–425.
- Jarosz M. i wsp.: Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, 2020.
- Zawada K.: Znaczenie witaminy C dla organizmu człowieka, Herbalism nr 1(2)/2016.