Zdrowy styl życia – od czego zacząć?
Nasze zdrowie jest unikalne dla każdego z nas. To, co działa dla jednej osoby, może nie działać dla innej. Jednak jest kilka rzeczy, które są dobre dla nas wszystkich. Może się to wydawać zdroworozsądkową sugestią – i tak jest! – ale jeśli mamy być szczerzy, prawdopodobnie nie zawsze wybieramy zdroworozsądkową drogę. Nigdy nie zaszkodzi przypomnieć sobie, co ona oznacza i od czego zacząć. Zdrowy styl życia – od czego zacząć?
Zdrowy styl życia – od czego zacząć?
- Jedz dobrze zbilansowane posiłki
Unikaj wysoko przetworzonej żywności bogatej w cukier i tłuszcze nasycone. Sięgaj za to po posiłki dobrze zbilansowane, czyli takie które zawierają dobrej jakości białko, zdrowe tłuszcze, węglowodany (zwłaszcza złożone) oraz błonnik. Zadbaj o różnorodność w diecie. Nie masz pomysłu na pełnowartościowe posiłki? Skorzystaj z cateringu YourKitchen! Gwarancja dobrze wyliczonych makroskładników i kaloryczności!
- Pij regularnie wodę
Wystarczająca ilość wody każdego dnia jest ważna dla zdrowia, ponieważ woda może zapobiegać odwodnieniu, które może powodować niejasne myślenie, zmianę nastroju, przegrzanie organizmu i prowadzić do zaparć i kamieni nerkowych. Napój tej nie ma kalorii dlatego może również pomóc w kontrolowaniu masy ciała i zmniejszeniu spożycia kalorii, zastępując napoje kaloryczne, takie jak słodka herbata lub zwykłe napoje gazowane. Przyjmuje się, że na 1 kilogram masy ciała, należy dostarczyć organizmowi 30 mililitrów wody.
Ćwicz regularnie
Ćwiczenia nie powinny sprawiać wrażenia kary ani męki. To powinno być coś, na co czekamy! Zachęcamy do wypróbowania kilku różnych sportów lub aktywności, aby odnaleźć co lubisz. Może to być sport zespołowy, taki jak hokej lub koszykówka, lub coś bardziej kreatywnego, na przykład taniec, lub coś bardziej medytacyjnego, na przykład spacer lub joga. Warto również postawić na pływanie, jazdę na rowerze górskim, bieganie, spływy kajakowe lub cokolwiek innego, co sprawia, że jesteś w ruchu, ponieważ ma to dobry wpływ na organizm. Nie musisz być w tym najlepszy; ani nawet „dobry”. Musisz po prostu znaleźć coś, to co sprawia Ci przyjemność.
- Zadbaj o dobry sen
Jeśli chcesz zadbać o dobry sen, wyłącz TV na dwie godziny przed snem. Unikaj kofeiny po południu, ponieważ pobudza ona organizm. Weź ciepłą kąpiel. Medytuj. Czytaj. Dopasuj do siebie swoją wieczorną rutynę przed snem.
- Ogranicz spożycie alkoholu
Alkohol może zakłócać sen i powoduje odwodnienie. Może powodować bóle głowy i mdłości, przez co dokonujemy gorszych wyborów żywieniowych i unikamy aktywności fizycznej. W dłuższym okresie może mieć wpływ na naszą podatność na choroby oraz na nasze zdrowie psychiczne. Z tych wszystkich powodów ograniczenie alkoholu jest dobrym pomysłem.
- Naucz się zarządzać stresem
Niemal każdy z nas doświadcza stresu. Krótkie napady są naturalne i nie wyrządzają nam żadnej szkody, ale kiedy stres staje się chroniczny, może mieć trwały szkodliwy wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Zalecamy znalezienie narzędzi, które pomogą Ci radzić sobie ze stresem, dlatego przebywanie wśród przyjaciół, z którymi naprawdę możesz porozmawiać, może być nieocenione. Ćwiczenia mogą poprawić nasz nastrój i zresetować chemię mózgu. Zdrowe odżywianie, dobry sen, przerwy w pracy, spędzanie czasu na łonie natury, medytacja i joga to sprawdzone sposoby radzenia sobie ze stresem. Eksperymentuj i znajdź rzeczy, które działają dla ciebie, a następnie ćwicz je regularnie, aby kontrolować poziom stresu.
Podsumowanie
Tworzenie zdrowego stylu życia nie oznacza, że musisz zmienić wszystko o 180 stopni lub wprowadzić radykalne zmiany od razu. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Koncentrując się na małych zdrowych codziennych nawykach i tworząc te, które naprawdę lubisz, ponieważ masz wtedy większe szanse na utrzymanie ich na dłuższą metę. Rozwijanie zdrowych codziennych nawyków będzie wymagało czasu, poświęcenia i determinacji, ale to nie znaczy, że nie można tego zrobić. Pamiętaj, nie bierzesz udziału w wyścigu, z tego względu unikaj ekstremalnych rozwiązań, nie spiesz się i pracuj nad indywidualnymi zdrowymi nawykami, aby zapewnić sobie długotrwałe zdrowie i sukces.