Mózg to najbardziej złożony organ w naszym organizmie. Odpowiada on za wszystkie nasze myśli, emocje i działania. Aby funkcjonował prawidłowo, potrzebuje odpowiednich składników odżywczych. Dobrze zbilansowana dieta może znacząco poprawić jego funkcjonowanie, zwiększyć pamięć i koncentrację, a nawet zmniejszyć ryzyko chorób neurodegeneracyjnych. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, co jeść, aby wesprzeć pracę Twojego umysł – dowiedz się, czym jest dieta dla mózgu.
Jak nasza dieta wpływa na pracę mózgu?
Mózg pracuje bez wytchnienia przez całą dobę, a to, co jemy, ma ogromny wpływ na jego wydajność. Dieta bogata w wartościowe produkty znacząco usprawnia jego działanie, podczas gdy ta obfitująca w przetworzoną żywność – pogarsza. Dlatego kluczowe jest dostarczanie mózgowi „paliwa” najwyższej jakości, które zapewni mu optymalne funkcjonowanie.
Podstawowym źródłem energii dla mózgu jest glukoza. Powinniśmy mu ją dostarczać z dobrych jakościowo produktów węglowodanowych. Niektóre ze składników odżywczych takich jak np. kwasy tłuszczowe omega-3 wpływają m.in. na łagodzenie stanów zapalnych układu nerwowego i chronią przed wystąpieniem chorób neurodegeneracyjnych. Te składniki zapewniamy w każdym wariancie diety Your Kitchen.
Z drugiej strony dieta bogata w cukry proste i tłuszcze trans, pozbawiona witamin, składników mineralnych i antyoksydantów, negatywnie wpływa na funkcjonowanie mózgu oraz wywołuje szkodliwy dla zdrowia stres oksydacyjny.
Jaka dieta dla mózgu jest najlepsza?
Chociaż nie ma jednej, uniwersalnej diety idealnej dla mózgu, liczne badania naukowe potwierdziły pozytywny wpływ wielu składników odżywczych na jego funkcjonowanie. Poznajmy bliżej te składniki i produkty, w których się znajdują. Dieta dobra dla mózgu to ta, która jest zbilansowana i złożona z niskoprzetworzonych produktu. Jeśli szukasz zdrowych pomysłów na dietetyczne posiłki wspierające mózg, zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy w Your Kitchen.
Dieta dla mózgu – produkty zalecane
W zbilansowanej diecie dla mózgu nie może zabraknąć takich produktów jak:
- Kakao i gorzka czekolada – zawierają w sobie magnez, który wspomaga przesyłanie impulsów nerwowych, a także kofeinę zwiększającą koncentrację.
- Jajka – dostarczają nam choliny, która wspiera wytwarzanie neuroprzekaźników modulujących pamięć i koncentrację, a także witaminy B12, B6 i kwasu foliowego, które są nam niezbędne do utrzymania układu nerwowego w dobrej kondycji.
- Orzechy – są źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, a także witamin z grupy B, które wspierają pracę układu nerwowego.
- Owoce jagodowe – są to np. borówki, maliny, truskawki, porzeczki, jeżyny i jagody. Obecne w nich polifenole łagodzą stany zapalne i chronią przed chorobami neurodegeneracyjnymi.
- Tłuste ryby – szczególnie polecane są m.in. śledź, tuńczyk, łosoś, sardynki, pstrąg. Stanowią one kolejne dobrej jakości źródło omega-3.
Dieta dla mózgu – produkty przeciwwskazane
Aby zachować dobrą pamięć, koncentrację oraz usprawnić funkcjonowanie mózgu, z diety należy wykluczyć:
- Cukier – słodycze, wyroby cukiernicze, syrop glukozowo-fruktozowy.
- Napoje – energetyki, słodkie napoje gazowane, alkohol.
- Słone przekąski – chipsy, krakersy, paluszki, doprawiane orzeszki.
- Żywność o wysokim stopniu przetworzenia – fast foody, dania instant, wyroby z białej mąki, przetwory mięsne.
Pamiętaj, że zdrowa dieta to jeden z kilku elementów wsparcia funkcjonowania mózgu. Poza nią ważna jest też regularna aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu oraz eliminowanie bodźców stresowych. Dbając o kompleksowy styl życia, możesz znacząco poprawić funkcjonowanie mózgu i cieszyć się lepszą pamięcią, koncentracją i samopoczuciem. Jeśli szukasz zdrowych pomysłów na dietetyczne posiłki wspierające mózg, zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy w Your Kitchen.
Bibliografia:
- Baranowski B. J., i in., Healthy brain, healthy life: a review of diet and exercise interventions to promote brain health and reduce Alzheimer’s disease risk, Appl Physiol Nutr Metab. 2020 Oct;45(10):1055-1065.
- Ekstrand B. i in., Brain foods – the role of diet in brain performance and health, Nutr Rev. 2021 May 12;79(6):693-708.
- Lee K. H. i in., Neuroprotective Effect of Antioxidants in the Brain, Int J Mol Sci. 2020 Oct; 21(19): 7152.